Четверг, 14 июня 2018 14:14

Якщо Сенцов помре, Путіна врятує Тетчер

Автор

Нещодавно його щоки знову нервово рухалися, мовляв, чого ви кидаєтеся в нас цим Кримом? Адже Косово вийшло зі складу Сербії ... Кримчани мали таке ж право відокремитися від України ...


Тепер от терористи. Чому ви не згадуєте британського прем’єра Маргарет Тетчер? Адже в 1981-му вона не пішла на поступки ірландським республіканцям. Від протестного голодування тоді померли десять чоловік, засуджених за причетність до тероризму. Десять! І їхні вимоги були не такими жорсткими, як ультиматум Сенцова. Це ж в голові не вкладається – звільнити всіх українських політв’язнів! Всіх! Їх же ще порахувати треба...


І правда, на рахунку Путіна немає ще смертей від протестного голодування. У всякому разі ми про такі не знаємо. Та й тепер-от російська ліберальна тусовка видихнула – ну, слава богу, їх уже годують ... Як саме відбувається цей процес, ми теж не знаємо. Проте з 1975 року введення їжі в шлунок через трубки світова спільнота прирівняла до тортур. Хоча, де Росія, і де тортури ...


А тоді в 1981-му на другому році свого прем’єрства Тетчер чи не вперше явила своїй країні і світу залізний оскал. На той час конфлікт в Північній Ірландії між католиками-сепаратистами і протестантами-юніоністами перейшов у ту стадію, коли вже мало хто пам’ятав, з чого він почався. Демонстративні підпали і вибухи, спрямовані проти офіційних британських органів владі, чергувалися з побутовими погромами і бійками. За кількістю жертв, нехай і нечисленних, передувала Ірландська республіканська армія (ІРА). І тому в очах суспільства і закону сепаратисти виглядали більш злочинними.


На рахунку Путіна немає ще смертей від протестного голодування


Під кінець 1970-х в тюрмах Північної Ірландії відбували покарання десятки активістів антибританського руху. Тоді ж уряд скасував статус політв’язнів, що прирівняло їх до звичайних злочинців.


Ті у відповідь висунули до влади п’ять вимог. Здавалося б, зовсім небагато: 1) право не носити тюремну форму; 2) право не робити тюремну роботу; 3) право на свободу спілкуватися з іншими ув’язненими, а також на організацію освітніх і розважальних заходів; 4) право на один візит, один лист і одну посилку щотижня; 5) повне право на помилування.


Однак Тетчер кілька разів публічно показала свою залізобетонніть, прибивши ірландських в’язнів цвяхами: «Злочинці є злочинці». Парламентську делегацію Північної Ірландії з цього питання уряд теж не прийняв. Тоді політв’язні вдалися до крайніх заходів.


Лідер протестного голодування 27-стрічку Роберт Сендс був засуджений до 14 років за участь в перестрілці. У підлітковому віці йому з сім’єю не раз доводилося переїжджати через витівки юніоністів. Коли Сендс почав працювати інженером на заводі, де збирали міжміські автобуси, під дулом пістолета йому пояснили, що ця компанія не для католиків.


Сендс помер на 66-й день голодування 5 травня 1981 го. За місяць до цього його обрали в палату громад британського парламенту. Зайняти там своє місце Сенденсу не судилося. На його похорон у Белфасті прийшли 100 тис. людей. Перервався чемпіонат Британії з футболу — єдиний такий турнір, що залишився без переможця. Тетчер рівно два роки, як прем’єр.


Можна тільки уявити, що відчували ірландці, нехай навіть не дуже причетні до політики, слухаючи хроніку подальших смертей. До серпня щотижня-два від голоду у в’язниці Мейз помирав один в’язень. Довше за всіх протримався 25-річний Кіран Догерті. Засуджений на 18 років за спробу встановити бомбу в мікроавтобусі. Помер на 73 день голодування.


Менше за всіх вистачило сил 24-річному Мартіну Гьорсону. Засуджений на 40 років за участь в підготовці трьох терактів. Помер на 46 день голодування.


У родичів шести протестувальників здали нерви, і вони попросили віддати в’язнів у руки лікарів.


Протест припиниться у жовтні. Уряд Тетчер таємно вів-таки переговори з депутатами парламенту Північної Ірландії. І вимоги померлих він задовольнить. Але ця новина потоне в хроніці короткої війни з Аргентиною за Фолклендські острови. Хорхе Луїс Борхес назве її «боротьбою двох лисих за гребінець». Однак вигравши війну, Тетчер тільки додала металу в своїх подальших рухах.


Ось він — готовий сценарій відмазки для Путіна. Боже, бережи Тетчер! Хоча б пам’ять про неї.


Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Facebook Twitter Google+Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/opinion/shama_2/jakshcho-sentsov-pomre-putina-vrjatuje-tetcher-2476419.html”